تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
جمعه 16 خرداد 1399.
تاریخ شمسی :
الجمعة 14 شوال 1441.
تاریخ قمری :
Jun 05 2020.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

کف زنی آداب و رسوم مردم گناباد در شب یلدا

مردم مناطق مختلف کشور و استان خراسان رضوی از دیربار بر اساس یک سنت دیرینه به استقبال شب یلدا یا شب چله می روند که در این راستا مردم گناباد با آیین خاصی طولانی ترین شب سال را خاطره انگیز سپری می کنند.
هر چند گذشت زمان و زندگی ماشینی و گرفتاریهای روزانه موجب ایجاد فاصله بین مردم با سنتها و آیین گذشته شده ولی مراسم سنتی در برخی نقاط مانند گناباد مورد توجه خاص قرار دارد.
مردم گناباد در شب چله با حضور در شب نشینی و در جمع بزرگان و پدربزرگها و مادربزرگها و با مهر ورزیدن و خوردن آجیل و تنقلات، خواندن شاهنامه و دیوان حافظ کانون خانواده را در آستانه زمستان سرد با مهربانی خود صفا بخشیده و گرم می کنند.
شب چله ریشه در باورهای کهن مردم ایران زمین دارد و در آخرین روز آذر ماه و در آستانه شب نخست زمستان و طولانی ترین شب سال ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر شده و تابش نور ایزدی افزایش می یابد، به استقبال آن می رفتند.
واژه خور یعنی خورشید و روز پس از شب یلدا را 'ˈخورروز' یا روز خورشید می نامیدند، حتی نام خراسان نیز از خور به معنای خورشید و سان به معنای سرزمین یعنی سرزمینی که آفتاب زودتر طلوع می کند، گرفته شده است.
از جمله آداب و رسوم مردم گناباد در شب یلدا کف زنی است.
کف، از ریشه گیاه چوبک یا در اصطلاح محلی بیخ به دست می آید.
برای درست کردن آن در وهله نخست ریشه های گیاه چوبک را به قطعه های مختلف تقسیم کرده و بعد از زدودن لایه های سفت و رسیدن به بخش کرم رنگ آن برای سه بار متوالی آن را در آب می جوشانند تا تندی آن برطرف شود سپس برای مدت یک ساعت به هم می زنند تا مایع کف غلیظی به دست آید.
برای شیرین کردن کف در قدیم از شیره انگور استفاده می شد و هم اکنون در کنار آن از شکر بهره گرفته می شود.
با توجه به فرآیند طولانی درست کردن کف معمولا از بعدازظهر آخرین روز پاییز جمعی از مردان فامیل در منزل یکی از بزرگان دور هم جمع شده و آن را تهیه و اعضای خانواده و بستگان در کنار تنقلات و میوه شب یلدا آن را صرف می کنند.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند