تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
شنبه 18 مرداد 1399.
تاریخ شمسی :
السبت 19 ذو الحجة 1441.
تاریخ قمری :
Aug 08 2020.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

افسانه زنان مجرد نیازمند شوهر

هرچندوقت یک‌بار سایت‌های ترویج چندهمسری، آماری منتشر می‌کنند که مدعی است تعداد زنان مجرد و بی‌شوهر دوبرابر مردان مجرد است و راه‌حلی نیست جز اینکه زنان فاقد شوهر، همسر دوم مردان باشند. نگاهی به آمار رسمی جمعیت و نتایج سرشماری‌های عمومی نشان می‌دهد این ادعا بی‌اساس است.
بنا بر داده‌های سرشماری سال۱۳۹۵، جمعیت کشور ایران شامل ۴۰۴۹۸ هزار مرد و ۳۹۴۲۸ هزار زن است. یعنی به‌طورکلی، جمعیت مردان یک‌میلیون و ۷۰هزار نفر بیشتر از زنان است.
در جمعیت بالای ده سال کشور، ۱۱۵۵۷ هزار مرد و ۸۵۹۶ هزار زن مجرد هستند و تا به امروز ازدواج نکرده‌اند و با تفریق این دو رقم، درمی‌یابیم جمعیت مردان مجرد ایرانی سه‌میلیون نفر بیشتر از جمعیت زنان مجرد ایرانی است.
اما تعدادی از افرادی که پیش از این ازدواج کرده بودند، به دلیل طلاق و فوت همسر وارد جمعیت افراد در معرض ازدواج می‌شوند که با احتساب آنها، جمعیت مردان فاقدهمسر به رقم ۱۲۳۰۳هزار نفر می‌رسد و جمعیت زنان فاقدهمسر به رقم ۱۱۷۱۸هزار نفر.
یعنی، اگر دقیقا همه مردان فاقدهمسر بالای ده
 سال کشور با همه زنان فاقدهمسر بالای ده سال کشور ازدواج کنند؛ همچنان ۵۹۴هزار مرد بدون همسر می‌مانند. این ارقام ادعای تفاوت نسبت جمعیت زنان و مردان فاقدهمسر را باطل می‌کند.
این سوال پیش می‌آید که اگر تعداد زنان فاقدهمسر از تعداد مردان فاقدهمسر کمتر است؛ پس چرا معضل اجتماعی زنان سرپرست‌خانوار فقیر وجود دارد؟ پاسخ این است که بیشتر زنان به دلیل فوت‌همسر، سرپرست‌خانواده شده‌اند و به دلیل سن بالا و داشتن فرزند، امکان ازدواج ندارند.
گذشته از این ارزش‌های فرهنگی مردسالارانه مضیقه ازدواج زنان را تشدید می‌کند. بر اساس سرشماری سال۱۳۹۵، جمعیت مردان مطلقه بدون‌همسر کشور ۴۰۰هزارنفر بود؛ درحالیکه جمعیت زنان مطلقه بدون‌همسر به ۷۱۳هزار نفر می‌رسید.
مردان مطلقه و همسر فوت‌کرده حتی دارای فرزند از بین زنان مجرد کوچک‌تر از خود همسر انتخاب می‌کنند؛ درحالیکه زنان مطلقه و بیوه بالای ۳۵سال، شانس اندکی برای ازدواج مجدد دارند. مضیقه ازدواج این زنان فرهنگی است؛ نه ناشی از تفاوت جمعیت.
در حال حاضر، حتی زنان مجرد بالای ۳۵سال به دلیل کم‌شدن احتمال بارداری و محدودیت فرزندآوری، مطلوبیت کمتری در بازار ازدواج دارند. اگر دختران مجرد میانسال می‌بینید؛ به این دلیل است که مردان مجرد میانسال را نمی‌بینید!
چون این فرض وجود دارد هیچ‌وقت برای ازدواج مردان دیر نیست، معمولا فراموش می‌شود که مردان نیز مرز سن باروری دارند و بالای ۴۴سال سطح باروری پایین‌تری دارند و ژن‌های مطلوب کمتری را به فرزندانشان منتقل می‌کنند.
از سوی دیگر، مردان علاقه دارند با زنانی که چند سال از آنها کوچکترند، ازدواج کنند و این نکته مهم مغفول می‌ماند که اختلاف‌سنی بیش از ده سال زوجین، احتمال طلاق و ناسازگاری را بیشتر می‌کند.
سیاست تسهیل ازدواج باید به تغییر ارزش‌های همسرگزینی مردان معطوف باشد، مردان مجرد و مطلقه را مجاب سازد که با زنان همسن خود و دارای شرایط مشابه ازدواج کنند.
جایی که مرد پنجاه ساله مطلقه ازدواج با دختر مجرد ۳۷ ساله را رد می‌کند؛ سخن گفتن از ترویج چندهمسری اسلامی و ثواب ازدواج‌دوم بیجاست.
راه‌حل مساله اجتماعی زنان سرپرست‌خانوار یا خودسرپرست، افزایش حمایت‌های اجتماعی دولتی و توانمندسازی این زنان است؛ نه تلاش برای شوهر دادن آنها به مردانی که برای ازدواج دوم و سوم خود هم به سراغ زنان جوان‌تر و مجرد می‌روند، نه بیوه‌ای با چند فرزند.
منبع:زنان امروز

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد