تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
پنجشنبه 31 خرداد 1397.
تاریخ شمسی :
الخميس 8 شوال 1439.
تاریخ قمری :
Jun 21 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

نخبه‌های گنابادی به حال خود رها شده‌اند

به گزارش پایگاه خبری مجله باران کویر سهراب احسان عضو هیات مدیره سازمان توسعه راهبردی گناباد در سرش دغدغه پیشرفت شهرستان گناباد جایگاه خاصی دارد و برای تحقق این امر حرف‌های فراوان. او اما تنها به حرف اتکا نکرده، سال‌ها پیش با گروهی از دوستانش سازمان توسعه راهبردی گناباد را بنا نهاده است که از سرجمع واژه‌های آن نامی سترگ بیرون می‌آید که به گفته خودش این نام را علی مصباح برگزیده است.
در یکی از روزهای تیرماه در حالی که تابستان با آخرین قدرت همه را به سایه‌های درختان یا مقابل کولرها رانده با او قرار می‌گذارم که روی یکی از صندلی‌های باغ ملی پای حرفش بنشینم او نیز بدون مقدمه گفت‌وگو را آغاز می‌کند.احسان می‌گوید: خوشبختانه مردم نسبت به اقشار آسیب‌پذیر به خوبی احساس مسؤولیت می‌کنند و این جای تقدیر دارد اما متاسفانه نخبه‌های شهرستان رها شده‌اند.
وی با بیان اینکه مگر مشکل اشتغال مهم‌ترین چالش شهرستان و حتی کشور نیست، ادامه می‌دهد: باور کنید تا در کشور نیروی نخبه انسانی درک نشوند حمایت نشوند مشکل اشتغال حل نمی‌شود.
احسان مصادیقی را نیز ذکر می‌کند و ادامه می‌دهد: در همین شهرستان گناباد فردی است که نوعی مالچ منطبق بر محیط زیست به جای مالچ نفتی  برای مقابله با ریزگردها طراحی کرده است برای تولید انبوه و تکمیل ایده خود نیاز به کمک دارد خوب اگر این آدم‌ها به حال خودشان رها شوند بعد از مدتی با تمام خلاقیتی که دارند در گوشه و کنار شهر فراموش می‌شوند.
وی راه برون رفت از وضعیت فعلی را تمرکز بر قابلیت‌های بومی و به قوه رساندن ایده‌های منحصر به فرد می‌داند و می‌گوید: اگر به من پیشنهاد ریاست یک کارخانه موبایل را بدهند من هرگز قبول نمی‌کنم چرا که در این عرصه ما باید دنباله‌رو باشیم اگر 10 متر پیشروی کنیم دنیا 10 کیلومتر را رفته است.اما می‌توانیم روی بعضی‌ از قابلیت‌های بومی فعالیت‌های خلاقانه‌ای داشته باشیم.
احسان برای این قابلیت  مثال‌هایی می‌زند و ادامه می‌دهد: اگر ما بتوانیم به‌لحاظ کیفی و شکلی  تغییراتی اندک در فرآورده‌های لبنی،  نان‌های محلی و برگه‌های خشک میوه و مواد انحصاری بومی  به وجود بیاوریم حتما می‌توانیم به اشتغال کمک کنیم، حتی ساخت ادوات کشاورزی منطبق بر شرایط اقلیمی می‌تواند گشایشی در تولید و اشتغال ایجاد کند.
وی ادامه می‌دهد: فرض کنید یک دهم مردم مشهد مصرف‌کننده فرآورده‌های غذایی بومی گناباد باشند ببیند چه بازاری برای فروش درست می‌شود.
احسان شخصیت‌بخشی و هویت‌بخشی به  نخبه‌ها و نابغه‌ها را برای جامعه مفید می‌داند و می‌گوید: یک بخش از فعالیت‌های انجمن توسعه‌اندیشان گناباد در همین راستا است.
عضو هیات مدیره سازمان توسعه راهبردی گناباد توجه به ایده‌های نخبگان را مهم می‌داند و ادامه می‌دهد: در این شهرستان افرادی هستند که ایده‌هایی در راستای تولید و اشتغال دارند که اگر از آنها حمایت صورت گیرد حتما تحول بسیار مهمی اتفاق می‌افتد.
وی توجه به سخت‌افزارها را ناکافی می‌داند و می‌گوید: سال‌ها خیرین به سمت مدرسه‌سازی سوق داده شده‌اند و اما متاسفانه از دانش‌آموزان نخبه و مستعد غافل شده‌ایم باید به این دانش‌آموزان شخصیت داد تا بتوانند در توسعه‌ کشور موثر واقع شوند.
احسان که عضو شورای داوری مرکز رشد فن‌آوری گناباد نیز است، ادامه می‌دهد: امروز در دنیا اطاق‌های فکر و ایده‌پرداز بسیار مهم و اساسی هستند یعنی دنیا برای تبدیل ایده به تولید  مشکلی ندارد.اما این ایده‌های نو هستند که مهم و کمیابند که خوشبختانه در شهرستان گناباد در این زمینه حرف برای گفتن زیاد است، به شرط آنکه حمایت جدی و مستمر از نخبه‌ها در دستور کار مسوولین باشد.
وی ادامه می‌دهد: دنباله‌روی از دنیای غرب، مصرف و هزینه برای پروار شدن کاذب جامعه،  هیچ سودی برای ما نخواهد داشت. 

خبرگزاری فارس

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد