تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
دوشنبه 7 خرداد 1397.
تاریخ شمسی :
الإثنين 14 رمضان 1439.
تاریخ قمری :
May 28 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

تلاش کادر درمانی بیمارستان علامه بهلول گنابادی در نجات 2 بیمار دچار ایست قلبی در خانه

رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی:
تلاش کادر درمانی بیمارستان علامه بهلول گنابادی در نجات 2 بیمار دچار ایست قلبی در خانه
رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی گفت: طی 3 ماه گذشته 3 بیمار دچار ایست قلبی در منزل مسکونیشان شدند که خوشبختانه با تلاش کادر درمانی بیمارستان دو بیمار از مرگ نجات یافتند.
دکتر محسن صاحبان ملکی از بروز سه مورد ایست قلبی ناگهانی در  منزل طی سه ماهه گذشته در گناباد خبر داد و گفت: هر سه مورد ایست قلبی ناگهانی در سن 49 سالگی رخ داده که علت هر سه مورد سکته قلبی بوده است و در هر سه مورد فاکتور های خطر ازجمله فشار خون بالا یا دیابت قندی یا هر دو برای بروز سکته های قلبی وجود داشته است ولی به خوبی کنترل و درمان نمی شده است.  
وی افزود: با تلاش پزشکان، پرستاران و سایر پرسنل درمانی این بیمارستان علی رغم طولانی بودن مدت احیای بیماران (CPR) دو مورد از سه مورد نجات پیدا کردند که یک مورد با سطح هوشیاری 10 از 15 و مورد دوم با سطح هوشیاری کامل (15 از 15)و بدون هیچ عارضه ای از بیمارستان مرخص شدند.  
دکتر صاحبان با بیان اینکه حدود نیمی از مرگ و میرها ناشی از سکته های قلبی و مغزی است، تصریح کرد: امروزه شیوع مرگ ومیر ناشی از سکته های قلبی و مغزی مخصوصاً در سنین 40 تا 50 سال افزایش پیدا کرده است اما انجام مجموعه ای از اقدامات می توان از بروز سکته های قلبی و مغزی و عوارض آن پیشگیری کرد.
رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی فشار خون بالا، قند خون بالا و چربی خون بالا را یکی از علل بروز بیماری قلبی و عروقی عنوان و خاطرنشان کرد: کنترل فشار خون، قند خون و چربی خون به عنوان پیشگیری اولیه در بیماری قلبی و عروقی قلمداد می شود و باید از دوران کودکی مورد توجه گیرد.
دکتر صاحبان اصلاح در رژیم غذایی و اصلاح در شیوه زندگی را دو عامل کنترل فشار خون، قند خون و چربی خون برشمرد و افزود: استفاده از رژیم غذایی مملو از سبزیجات و میوه جات و کاهش در مصرف نمک، چربی و شکر ازجمله مواردی است که باید هر فرد در رژیم غذایی خود رعایت کند.
وی ادامه داد: کاهش استرس های فیزیکی و روحی و تغیر در رفتار و سبک زندگی از یک زندگی شاکی، منتقد و زود عصبانی به یک زندگی آرام که در آن بیشتر از داشته های خود لذت می برد تا از کمبود ها می نالد به عبارتی دیگر بجای تاکید بر نکات منفی و کمبود ها به نکات مثبت در خود، اطرافیان و محیط خود می پردازد در اصلاح شیوه زندگی به منظور کاهش بروز بیماری قلبی عروقی موثر است.
رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی به اقدامات ثانویه برای کنترل فاکتورهای خطر بیماری قلبی عروقی اشاره و تصریح کرد: اگر بیمار دچار فاکتور های خطر شامل فشار خون بالا، قند خون بالا (دیابت قندی) و یا چربی خون بالاست ضمن رعایت مواردیکه قبلاً گفته شد، با مراجعه به موقع و مرتب به پزشک و کنترل مناسب فشار خون، قند خون و چربی خون می تواند از بروز سکته های قلبی و مغزی، آسیب های کلیوی (نارسایی کلیه) و آسیب های چشم جلوگیری کند.
دکتر صاحبان به اقدامات ضروری در زمان بروز بیماری قلبی عروقی شامل سکته های قلبی و یا مغزی اشاره و خاطرنشان کرد: اگر بیمار دچار علائم سکته قلبی (درد قفسه صدری) یا سکته مغزی (اختلال حرکتی یا حسی در اندامها یا صورت) شد، باید به سرعت به مراکز درمانی مراجعه و با دریافت اقدامات درمانی مناسب از بروز عوارض آن جلوگیری به عمل آید.
وی ادامه داد: امروزه بیمار مبتلا به سکته قلبی سریعاً تحت PCI Primary و در صورت نبود امکانات آن تحت درمان ترومبولیتیک تراپی با تزریق وریدی داروی rTPA  قرار می گیرد و رگ مسدود شده قلبی که  عامل سکته مغزی است، را فوراً باز می کند و با این اقدام درمانی، بیمار را به حالت قبل سکته قلبی بر می گرداند و از بروز عوارضی مثل نارسایی قلبی، آریتمی های قلبی و مرگ بیمار جلوگیری می کند.
دکتر صاحبان افزود: همچنین در صورت بروز حمله سکته مغزی ناشی از انسداد عروق مغزی بدلیل بروز لخته خون با رساندن سریع بیمار به مرکز درمانی (بیمارستان) می توان با درمان ترومبولتیک تراپی (تزریق وریدی rTPA) انسداد رگ مغزی را بر طرف کرده و از بروز آسیب مغزی جلوگیری کرد و بیمار را به حال قبل از سکته مغزی برگرداند و از بروز عوارض سکته مغزی مثل فلج قسمتی یا تمام بدن جلوگیری کرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد