تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
سه شنبه 7 بهمن 1399.
تاریخ شمسی :
الثلاثاء 13 جماد ثاني 1442.
تاریخ قمری :
Jan 26 2021.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

۱۴ اثر نمایشی به جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی راه یافت

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ۱۴ اثر از گروه‌های نمایشی مشهد و ۶ شهرستان دیگر استان به بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی رضوان راه یافت.

محمدرضا محمدی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: "آدیداس" به کارگردانی پوریا غازی از مشهد، "حادثه در نوسا" به کارگردانی دانوش یزدان پناه از مشهد، "ژنتیک" به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد، "مکبث" به کارگردانی امین رضایی و وحید عباسی و مسعود میرنیکزاد از مشهد از جمله آثار نمایشی راه یافته به این جشنواره هستند.

وی "نسخه پشتیبان" به کارگردانی علی ایزدپناه از مشهد، "زن سرخ پوش" به کارگردانی مجید بخششیان از مشهد، "سونامی" به کارگردانی احسان روحی از مشهد، "ناحملط" به کارگردانی مسعود صفری از مشهد، "دور سه فرمان با ماری" به کارگردانی رضا بیقشی از سبزوار، "منیژه ۱۴۰۰ و چند" به کارگردانی رضا حسن زاده از خواف، "پرونده عجیب مرگ آقایان ف.الف و عین.الف" به کارگردانی حمید مهدوی از گناباد، "نفت" به کارگردانی عبدالحسین مهرکام از فریمان، "چرا خداحافظی نکردی با نجمه سورچی" به کارگردانی محمد رضایی از نیشابور، "آوات" به کارگردانی رسول محمدنیا از تربت جام را از دیگر آثار راه یافته به جشنواره تئاتر استانی برشمرد.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در صورت عدم حضور آثار نمایشی یاد شده در جشنواره تئاتر استانی، هفت اثر نمایشی دیگر شامل "کشیده" از نیشابور، استکهلم" از مشهد، "برچسب" از کاشمر، "دژاوو" از مشهد، "موجود سوم" از مشهد، "کارنامه بنددار بی‌دخش" از مشهد، "جنگ سوم" از مشهد به ترتیب جایگزین می‌شوند.

محمدی اظهار داشت: افتتاحیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی ۲۷ آبان ماه در مجتمع فرهنگی- هنری امام رض ا(ع) و مراسم پایانی آن ۳۰ آبان ماه در سالن اصلی تئاتر شهر خواهد بود و در این مدت آثار نمایشی در سالن اشراق و مجموعه تئاتر شهر به نمایش درمی‌آیند.

وی گفت: عمده متون نمایشی در این جشنواره جدید و مربوط به نویسندگان بومی است و پس از انتخاب هیات داوران ۲ اثر نمایشی برگزیده این جشنواره به جشنواره تئاتر فجر راه می‌یابد.

وی افزود: سهمیه این استان ۲ اثر نمایشی برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر است که بارها از مسئولان وزارتخانه درخواست شده است که با توجه به گستردگی خراسان رضوی و تعداد زیاد گروه‌های نمایشی سهمیه بیشتری برای حضور در جشنواره فجر برای این استان در نظر بگیرند که هنوز میسر نشده است.

محمدی اظهار داشت: همه شهرستان‌های استان مجتمع فرهنگی و هنری در اختیار دارند اما هنوز ساختمان مجتمع سه یا چهار شهرستان به بهره‌برداری کامل نرسیده است.

وی گفت: از آنجا که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با محدودیت اعتباری مواجه است، از توان بخش خصوصی برای ساخت سالن‌های تئاتر بهره گرفته شده که تاکنون در نیشابور ۲ سالن نمایش توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.

وی افزود: برخی دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌ها سالن‌های خوبی در اختیار دارند که می‌توانند آن را به گروه‌های نمایشی اختصاص دهند، از سوی دیگر شهرداری مشهد نسبت به راه‌اندازی پردیس تئاتر شهر تا سال ۱۴۰۰ قول مساعد داده و یک مجتمع تجاری نیز در این شهر ۲ یا سه سالن تئاتر تا پایان امسال آماده راه‌اندازی خواهد کرد.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: در مجموع فضای اجرای نمایش در شهرستان‌های استان در حد استاندارد نیست و باید با کمک گرفتن از توان بخش خصوصی و نهادها این میزان را به حد مطلوب رساند.

رشد تئاتر شهرستانی در جشنواره تئاتر

رییس انجمن نمایش خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از پنج ماه قبل ۱۴۵ اثر برای بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی به دبیرخانه این رویداد ارسال شد که از این تعداد ۱۲۰ اثر به مرحله بازبینی رسید و باقی آنها به دلایل مختلف از جمله نداشتن مجوز نویسنده و نداشتن امکانات از گردونه جشنواره حذف شدند.

آرش خیرآبادی افزود: ۱۲۰ اثر برای سه بازخوان متن نمایشی ارسال شد و پس از بررسی ۳۰ اثر از این تعداد حذف گردید، سپس سه داور بازبین در ۱۵ شهرستان در مدت چهار هفته ۹۰ اثر نمایشی را مورد بازبینی قرار دادند که از این تعداد ۴۵ اثر از مشهد و باقی آنها از شهرستان‌های دیگر بود.

وی اظهار داشت: در بررسی آثار نمایشی موضوعاتی که مرتبط با دغدغه‌ها و مشکلات کنونی جامعه یا آثار فولکلور بودند، در اولویت انتخاب داوران قرار گرفتند که در نهایت داوران هفت اثر اصلی و چند اثر به عنوان رزرو برای حضور در جشنواره برگزیدند.

وی حضور پرتعداد آثار شهرستانی را از موفقیت‌های این دوره از جشنواره تئاتر استانی برشمرد و گفت: حضور هنرمندان هفت شهرستان که آثار آنان به مرحله نهایی این جشنواره رسید، نشان دهنده سرمایه‌گذاری موفقیت آمیز گروه‌های نمایشی شهرستانی است.

خیرآبادی افزود: در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی ۸۸ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که از این تعداد ۴۳ اثر به مرحله بازبینی رسید که تعداد آثار رسیده به جشنواره امسال نشان‌دهنده ارتقای سطح کمی و کیفی آثار نمایشی حوزه شهرستانی است.

وی اظهار داشت: چارچوب آموزشی تئاتر در شهرستان‌های خراسان رضوی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و محلی و همچنین تهران سازماندهی و برنامه‌ریزی بهتری نسبت به گذشته داشت و در نتیجه امروز شاهد بارور شدن تئاتر در شهرستان‌های استان هستیم.

وی گفت: گروه‌های نمایشی که مجوز ورود به بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی را دریافت کردند، باید تا پنجشنبه هفته جاری، یک نسخه از متن نمایشی اثر، مجوز متن نمایشی ، مجوز نویسنده، مجوز اجرای عمومی در مشهد و شهرستان‌ها و لوح فشرده یکی از اجراهای خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
منبع:ایرنا

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد