تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
شنبه 31 فروردين 1398.
تاریخ شمسی :
السبت 15 شعبان 1440.
تاریخ قمری :
Apr 20 2019.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

روشناوند بزرگ شهری بزرگتر خواهد شد /روشناوند در مسیر پیشرفت و توسعه

درآمدی بر شهر شدن روشناوند – حسن نجاری (کارشناس مسایل سیاسی )
مهندس حمید بنایی نماینده محترم  گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی  امضای شهر شدن روشناوند را از وزیر محترم کشور دریافت نمود,ضمن تبریک و خداقوت به ایشان و تبریک به مردم خونگرم و پر تلاش شهر روشناوند ؛به این بهانه به معایب و مزایای شهر شدن روستاها می پردازیم .
توسعه وپیشرفت روشناوند در گرو شهر شدن است یا همان روستا ماندن ؛به کدام سو برویم ؟
از سالهای 1975 بعد از اینکه کشورهای جهان با کلان شهرها و شهرهای بزرگ مواجه شدند و مسایل ومشکلات ناشی از حاشیه نشینی و هجوم مردم ازروستاها و شهرهای کوچک به شهر های بزرگ ؛ اسیبهای اجتماعی ؛ فقر ؛ بیکاری ؛ احساس بی هویتی ؛ و نهایتا افسردگی ؛ سوغات شهرهای بزرگ برای حاشیه نشینها ومهاجرین از سکونتگاههای روستایی شد و مشکلات زیادی را بر حکومتها وبافت شهری بوجود اورد , سیاستگزاران امور اجتماعی بر ان شدند که نسبت به ایجاد شهرهای کوچک و دادن امکاناتی در خور شهر به روستاها ؛ از مهاجرت روستائیان به شهرها جلو گیری کنند .
در ایران هم پس از انقلاب به این امر توجه شد و بیش از هزار روستا تا به امروز به شهر تنبدیل شده اند .
بر اساس قوانین مطروحه در این زمینه در سالیان قبل روستاهای با جمعیت 3500 نفر می توانستند به شهر تبدیل شوند و امروزه 4000 نفر جمعیت  همراه با خواست مردم ومسئولین سیاسی شهرستانها و استان می توانند روستاها را به شهر تبدیل کنند . ..
شهر چیست , کجاست ؟به چه سکونتگاههایی شهر گفته می شود ؟آیا صرفا زدن تابلوی فلزی رنگین در ورودی روستاها با عنوان شهر ؛ واقعا توقع مردم از شهر شدن بر اورده خواهد شد ؟
دیروز 1/6/96 گوشی تلفنم زنگ خورد , آن طرف خط جناب مهندس حمید بنایی نماینده محترم وسخت کوش گناباد و بجستان بود . حمید بنایی مجوز شهر شدن یعنی استارت  اجرایی شدن روند شهر شدن روشناوند را از دستان وزیر کشور گرفته بود , چون قبلا در دوره مسئولان قبلی مجوز های استانی  شهر شدن روشناوند اخذ شده بود وبنا به دلایلی در دولت دوازدهم ؛ این امر مسکوت مانده بود و با پیگیریهای مهندس بنایی  بلاخره امضای وزیر محترم کشور مبنی بر شهر شدن روشناوند زیر در خواست نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ؛ جا خوش کرده بود . می رود تا مقدمه حرکتهای بسیار و تحرکات عوامل اجرایی همراه بروکراسیهای اداری خاص خود گردد .
اما مهندس بنایی خیلی از اخذ این امتیاز خوشحال به نظر نمی رسید .
جریان از این قرار بود که تعدادی از مردم روشناوند از مهندس بنایی خواسته بودند که از خیر شهر شدن روشناوند بگذرد ؛ که البته مخالفین شهر شدن روشناوند دلایل خود را دارند .
مهندس بنایی از انجا که فردی متخصص و عملگرا در زمینه های توسعه ای می باشد و از طرفی  به گفته خودش دوست دارد تا با شهر شدن روشناوند فضا وبرد سیاسی گناباد بیش از پیش رونق یابد و امیدی هم برای بهتر شدن وضع بخشی از مردم با ورود امکانات و مناسبات شهری به روشناوند ؛ اما مقاومت عده ای از مردم برای شهر شدن و نگرانیهای ناشی از کمبود امکانات و مشکلات عدیده شهر روستاهایی که سالها شهر شده اند ولی فقط از شهر شدن بعد از سالها فقط همان تابلوی ورودی مانده آنهم بدون رنگ ولعاب اولیه و از امکانات و فضای شهری و المانهای شهری خبری نیست . طرف دیگر قضیه است .
از انجا که اینجانب به توانمندی و هوش عملیاتی ایشان اعتماد دارم و ایشان هم از من درخواست نظر کارشناسی در این زمینه کردند ؛ و جدای از همه اینها , پیشرفت وتوسعه همه جانبه روشناوند که زادگاه بنده می باشد و بسیار به ان سرزمین ومردمان خونگرم و با صفایش همیشه عشق می ورزم ؛ علیرغم اینکه نظرم بر شهر شدن مثبت بود و همیشه بدون در نظر گرفتن جدی حواشی ؛ ولی این بار با خود اندیشیدم که با تحقیق و کاوش بیشتری به این سمت حرکت کنیم بهتر خواهد بود .
حال که مجوز شهر شدن روشناوند در دستان مهندس بنایی است , راحت تر و با اعتماد به نفس بیشتری می توانیم به ابعاد مثبت ومنفی شهر شدن روشناوند بپردازیم .
در این مدت مقداری به تحقیق و مطالعه در مورد معایب و مزایای شهر شدن پرداختم و چند مقاله که در این مورد توسط اساتید دانشگاه که همه اتفاقا جامعه شناس هم بودند و در مورد چند شهر که قبلا روستا بوده و چند سالی بود به شهر تبدیل شده بودند ؛ تحقیقاتی داشتند و به نتایجی رسیده بودند که به بعضی از آنها اشاره خوهم کرد .
نظرات چندین نفر از مردم روستا شهرهایی که سالها قبل روستایشان به شهر تبدیل شده بود را مورد بررسی قرار دادم ؛ نظراتشان تقریبا شبیه هم بود .
در تحقیقات انجام شده توسط محققین در رابطه با شهر شدن روستا ها ضمن بر شمردن مزایایی همچون
برخی از مزایای شهر شدن روستا
1-بالار فتن کیفیت محیط زندگی ؛ تمیزی وبهداشت سکونتگاهها
2-رضایت مردم از جمع اوری به موقع زبا له ها
3-افزایش سطح سواد وارتقائ امکانات اموزشی و سطح سلامت مردم پس از شهر شدن
4- رضایت بعضی از جوانان که بواسطه شهر شدن ؛ توانسته بودند به کار وکاسبی مرتبط دست بزنند
5- جذب امکانات فرهنگی و عمرانی و اشتغالزایی دولتی
6-اماده شدن زیرساختهای شهر روستا برای تبدیل به شهرستان و توسعه شهری و به تبع ان ایجاد اشتغال از طریق خدمات شهری
7-افزایش امید به توسعه توجه بیشتر در صورت استقرار ادارات و سازمانهای دولتی
ولی در طرف دیگر نگرانی هایی را هم دیده بودند که می شود به موارد ذیل اشاره کرد :
اساتیدی که در این زمینه پژوهشی انجام دادند نگرانی های خود را از روند شهر شدن روستاها بدین شرح اعلام کرده بودند :
برخی از معایب شهر شدن روستاها
1-افزایش هزینه خدمات شهری نسبت به خدمات روستایی از قبیل هزینه های اب و بر ق و گاز و تلفن و جمع اوری فاضلاب و عوارض شهرداری و ...
2- از بین رفتن زمینهای کشاورزی روستائیان از جهت تبدیل شدن به ساخت و سازهای غیر تولیدی
3-از خود بیگانگی و کم شدن اتحاد و هویت یکپارچه شهر نسبت به زمانی که روستا بود .
4- افزایش توقعات خانواده های به خاطر لازمه های زندگی شهری و تغییر در سلایق و و خواسته های لوازم وملزومات شهر نشینی و تغییر در بافت سکونتگاهی که قبلا تولید محور بود و حالا مصرف محور شده است .
7- عدم توجه لازم دولتها به روستا شهرها که بعضا برای بعضی از روستا شهر ها در حد همان تابلو شهر باقی مانده بود .
8-روستاشهر ها بخاطر عدم توسعه لازم بین شهر بودن و روستا بودن مانده بودند حالا نه شهر هستند و نه روستا
ایا این نگرانی ها در مورد روشناوند هم صادق است یا خیر ؟!
با بررسی و مطالعه روستا شهر های مورد مطالعه به مسئله ای بر خورد کردم که با توجه به شرایط خاص روشناوند ؛ بسیاری از مواردی که کارشناسان در مورد آن ابراز نگرانی کرده بودند در مورد روشناوند صدق نمی کند .
بسیاری از روستاهایی که نگرانی از بین رفتن بافت تولیدی روستا می رود و نگرانی درستی هم هست روستاهایی بودند که روستا در وسط زمینهای کشاورزی و با زمینهای محدود بواسطه ساخت وساز باعث از بین رفتن بافت روستایی و تولیدی می شد یعنی زمینهای کشاورزی به جای کشت وکار ؛ احداث بنا صورت می گرفت , این در حالی است که روشناوند با وضعیت خاص جغرافیایی و اقلیمی خود از این لحاظ هیچ اسیبی به زمینهای کشاورزی نمی خورد و حداقل می توان ان را مدیریت کرد .
در خصوص افزایش سطح توقع مردم و تغییر ذائقه روستایی , در مورد روشناوند می توان گفت که سالهاست این ذائقه تغییر کرده و مبلمان داخلی منازل و امکانات مورد استفاده اگر بیشتر از شهر نشینان نباشد کمتر نیست و نیاز و زمان همراه هم پیش رفته اند .
نگرانی افزایش هزینه های شهری در مورد روشناوند همین الان به نحوی باید مشارکت مردم جهت اداره روستا افزایش یابد , احداث فضای سیز ؛ تسطیح و اسفالت خیابانها و احداث کتابخانه ؛غسالخانه ؛فضا های ورزشی مدیریت فرهنگی اموزشی ؛ و.... نیاز به همکاری و کمک اهالی دارد که گریزی از ان نیست , حتی اگر از لحاظ سیاسی روشناوند شهر هم نشود , فی نفسه در گیر مسایل شهری و شهر نشینی خواسته یا ناخواسته شده است , چون جمعیت جوان وپویای آن ترکیبی همگن و شهر گونه ایجاد کرده است .
روشناوند خود بخود سیمای شهری بخود گرفته است , جمعیت بالا و قابلیتهای اقلیمی و گوناگونی سطح زندگی و کاری مردم روشناوند ؛ آن را از بافت یکپارچه و راکد وساکن در مزرعه بیرون اورده است و چاره ای جز اندیشیدن و مدیریت اجتماعی و اقتصادی روستا با پارامترهای سکونتگاههای شهری نیست .
هم اکنون در روشناوند شکل و شمایل کوچه ها و خیابانها ؛ وبافت جمعیتی و سکونتگاهی  زیر ساختی اماده برای شهر شدن دارد ؛ البته تعریف شهر شدن برای روشناوند نه از این بابت که از بافت روستایی به بافت شهری تغییر یابد ؛ خیر می توان گفت روشناوند از این روند گذار کرده است و شهر شدن روشناوند می تواند بخاطر جذب و جلب امکانات دولتی و بودجه های تخصیصی سهم خود را برای توسعه ورفاه بیشتر ساکنین خود دریافت دارد واین در صورتی است که این روند هیچ کدام از نگرانی های مطرح شده را ندارد .
ناگفنه نماند بسیار پسندیده بود که بدون اینکه روشناوند ونه هر روستایی دیگر بدون اینکه پیشوند شهر به ان بخورد می توانست از امکانات بهتر استفاده نماید و دولتها اگر به روستاها اهمیت می دادند و به انها از لحاظ امکانات می رسیدند قطعا روستای روشناوند پیشرفته بهتر از روشناوندی است که نه بشود به ان شهر گفت و نه روستا .
با قوانین جدید و روند فعلی روشناوند برای توسعه بیشتر خود چاره ای برای شهر شدن و پذیرش عواقب ناشی از ان را ندارد و برای کمتر کردن عواقب سوء روستا شهرها ؛ تلاش و مدیریت هوشمند مسئولین شهرستان و مسئولین روستا را همراه همیاری و همکاری مردم شهر روشناوند را خواهد طلبید .
قبلا از تلاشهای شورای اسلامی چهارم و پنجم و دهیار محترم روشناوند و مهندس صفایی فرماندار اسبق گناباد و حجه الاسلام دکتر محمد رجایی که در رابطه با روند شهر شدن روشناوند تلاشهایی نمودند و همچنین از پیگیریهای مجد دانه و توجه خاص جناب مهندس حمید بنایی نماینده محترم گناباد وبجستان در مجلس شورای اسلامی که این تلاشها را با پیگیریهای مستمر خود به نتیجه رساندند و مجوز شهر شدن روشناوند را به امضای وزیر محترم کشور رساندند واز این پس هم تلاشهای خستگی ناپذیر ایشان خواهد بود که بتواند روشناوند را به جایگاه اصلی خود برساند .
والسلام من التبع الهدی
حسن نجاری – کارشناس مسایل سیاسی -  2/6/1396

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد