تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
شنبه 1 آبان 1400.
تاریخ شمسی :
السبت 17 ربيع أول 1443.
تاریخ قمری :
Oct 23 2021.
تاریخ میلادی :

نقشه گناباد

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

به بهانه روز دانش آموز و ادای دین به کودکان و نوجوانان میهنم


سهراب سپهری در وصف احوال دوران کودکی خود آورده است:
« من شاگرد خوبی بودم، اما از مدرسه بیزار. مدرسه خراشی بود به رخسار خیالات رنگیِ خردسالی من. مدرسه خوابهای مرا قیچی کرده بود.نماز مرا شکسته بود. روز ورود یادم نخواهد رفت، مرا از میان بازی « گرگم به هوا» ربودند و به کابوس مدرسه سپردند.»
 این متن کوتاه سهراب ،  ناکارآمدی نظام آموزش و پرورش را به زیبایی تمام به نمایش می گذارد.
 اسپینوزا می گوید ما در دوران کودکی همۀ اشیاء و اشخاص را از دیدگاه جاودانگی می بینیم....خاطرۀ سالهای کودکی درست به این علت همیشه حسرت انگیز باقی میماند که این دوران سرشار از شادی است. ما در آغاز زندگی با چنین جدّیتی به درک اشیاء از طریق "مشاهده" مشغولیم، در حالیکه تربیت متداول می کوشد به ما "مفاهیم" را بیاموزد، اما مفاهیم ماهیت واقعی و اساسی اشیاء را به ما عرضه نمی کنند، بلکه اساس  محتوای حقیقی کل شناخت؛ از درک شهودی جهان حاصل می گردد. این نوع شناخت را فقط خود انسان می تواند به دست بیاورد».
ناکارآمدی نظام آموزشی ، از هر نوع ، به شکلی بی رحمانه متوجه کودکان و نوجوانان می شود ، گرچه بر دانش آموزان مختلف به طور متفاوت اثر می گذارد و میزان آسیب پذیری کودکان و نوجوانان از فرایندهای آموزشی و پرورشی ناکارآمد یکسان نیست.
نظام تعلیم و تربیت با نادیده گرفتن و یا حداقل ارج ننهادن به نیازهای درونی دانش آموزان در مواجهه با جهان و تجربه زیسته  ، دوران کودکی و نوجوانی را تهی از طراوت و شادابی کودکانه و اصیل می کند.  ما در کودکی روابط و نیازهای اندکی داریم، یعنی ارادۀ ما کمتر تحریک می شود؛ بنابر این، بخش عمدۀ وجود ما به شناختن معطوف می گردد... سالهای کودکی سراسر شاعرانه اند...زندگی در برابر ما [در دوران کودکی] نو و شاداب است، بی آنکه در اثر تکرار احساس  اعتنایی در ما به وجود آورده باشد.یا از این منظر نگریستن و « طراوت تکرار» را لمس کردن و طعم خستگی و ملال را نچشیدن از ما انسانهایی به مراتب لطیف تر و مهربان تر می سازد.
 انسان هایی که با نگاهی اصیل و معنادار  به خویشتن همه چیز عالم را در چارچوب منطق و استدلال و آمار تحلیل نمی کنند و فارغ از جهان حسابگرانه و کمیت زده معاصر ، به جستجوی خدا و انسانیت در درون خود سفر زندگی را طی می کنند.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد