تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 6 مهر 1399.
تاریخ شمسی :
الأحد 10 صفر 1442.
تاریخ قمری :
Sep 27 2020.
تاریخ میلادی :

نقشه گناباد

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

"یاقوت سرخ دل کویر"


ایران مهد تولید انار و رتبه سوم جهان را دارد ولی هنوز نتوانسته در بازار جهانی جایگاه ویژه ای در صادرات و توزیع آن بدست آورد. علاوه‌بر ایران، ‌در کشورهایی چون ترکیه، افغانستان، پاکستان، ‌هندوستان، ارمنستان، گرجستان، تاجیکستان، اردن، مصر، ایتالیا، تونس، آذربایجان، لیبی، لبنان، فلسطین اشغالی، سودان، ‌برمه، بنگلادش، موریتانی، مراکش، قبرس، اسپانیا، یونان، ‌فرانسه، چین، ژاپن و آمریکا کشت این محصول مرسوم است و در بین کشورهای مذکور بالاترین سطح زیرکشت مربوط به هندوستان با تولید دو میلیون تن در رتبه اول، چین با تولید ۱/۶ میلیون تن در رتبه دوم و ایران با تولید نزدیک به ۷۱۵ هزار تن در رتبه سوم قرار دارد.
هر شهری را با نامی و بجستان را با یاقوت سرخ آن در دل کویر انار بجستانی می شناسند. هر ساله در میانه های پاییز وقت برداشت این میوه بهشتی فرا رسیده ولی آیا خوشحالی انارکاران را به دنبال دارد!
متاسفانه باغداران انار هنوز با  مشکلاتی عمده ای دست و پنجه نرم می کنند.
آیا برای سرمازدگی و ضرر و زیان راه حلی پیش بینی شد و یا بیمه خسارت کشاورزان و باغداران پیگیری و نتیجه ای داشت؟
آیا کارخانه فرآوری و صنایع تبدیلی این محصول در منطقه که سالیان سال پیش بینی شده، طرحی برای عملیاتی کردن آن ارائه و پیگیری شده است؟
آیا با وجود سه برابر شدن تولید انار بجستان با تولید ۱۴ هزار تن در سال ۹۸ سودی نصیب باغداران خواهد شد یا باز هم دلالان منفعت بیشتری خواهند برد؟
آیا زمان آن نرسیده حداقل ۱۵ نماینده مجلس طرح حمایتی از این محصول ارزشمند کشور را تدوین و تصویب نمایند تا چتر حمایتی برای انارکاران شهرها و استان های کشور باشد؟
آیا ضرورت ندارد دولت نگاه ویژه ای به حمایت از تولیدکنندگان در جهت ارتقا تولید و سهولت در صادرات تا بخشی از ارز آوری به کشور و این محصول بومی انجام شود؟
غیر از انار شهرستان بجستان در سایر استان های کشور از جمله خراسان جنوبی، فارس، گیلان، مازندران، آذربایجان، لرستان و ...شهرهایی چون ساوه، نی ریز، جلفا، کوهدشت، ماسال، رودبار، فیروزکوه، بهشهر و... این محصول کشت می‌شود.
با توجه به بررسی انجام شده اولین و آخرین جشنواره انار بجستان در ۱۵ آبان ۱۳۸۸ برگزار شد و امسال با توجه به رشد سه برابری تولید انار، برگزاری جشن سپاس و شکرگزاری ضروری به نظر می رسد.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد