تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
شنبه 8 بهمن 1401.
تاریخ شمسی :
السبت 7 رجب 1444.
تاریخ قمری :
Jan 28 2023.
تاریخ میلادی :

نقشه گناباد

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

کمربندی گناباد؛ ۲۰ سال گرفتار در پیچ و خم مشکلات

گناباد- ایرنا- نبود کمربندی و کنارگذر به عنوان یکی از مشکلات مهم برای توسعه و عمران شهری گناباد شهروندان این شهر را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است و به همین دلیل کامیونها و وسایل نقلیه سنگین برای تردد به دیگر نقاط و استانهای همجوار به ناچار مجبور به گذر از داخل این شهر هستند.

خودروهای سبک و سنگین عبوری از گناباد بخاطر فقدان جاده کمربندی مجبور به ورود به این شهر و طی مسیر بلوارهای معلم و عدالت گناباد برای دسترسی به جاده اصلی و ادامه مسیر هستند.
جاده کمربندی در همه شهرها ابزاری برای ایمنی، سرعت بخشی و سهولت سفر است که نبود آن در گناباد سبب ایجاد سر و صدای فراوان، آلودگی صوتی و تنفسی و نیز خطرات ترافیکی و سوانح ناشی از عبور دائمی خودروهای سنگین از داخل شهر شده و مشکلات بسیاری برای شهروندان و کاسبان گنابادی به همراه آورده  است.

از طرفی گناباد جنوبی ترین شهرستان استان خراسان رضوی و نقطه ورودی و خروجی این استان به سمت استانهای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد و مرکز کشور است که این موقعیت سبب شده روزانه تعداد زیادی از خودروهای سواری و سنگین روزانه از مسیرهای این شهرستان تردد کنند.

احداث کمربندی در این شهر علاوه بر ایجاد خدمات‌ رفاهی بین جاده‌ای جهت عبادت و استراحت رانندگان و هدایت ترافیک خودروهای سنگین به خارج از حریم شهری موجب افزایش سرعت حمل و نقل بار، کاهش سوخت و همچنین رضایت‌مندی شهروندان گنابادی و رانندگان می شود.

طرح احداث کمربندی گناباد از ۲۰ سال گذشته مطرح بوده است ولی به دلیل مشکلات مختلف به خصوص کمبود اعتبارات و وجود املاک معارض در طول مسیر با وجود اهمیت بسیار بلاتکلیف مانده است که عزم بیشتر مسوولان ذیربط را در سطوح شهرستانی و استانی را برای رفع دغدغه جدی شهروندان گنابادی می طلبد.

یکی از ساکنان بلوار عدالت گناباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل نبود کمربندی روزانه تعداد زیادی از وسایل نقلیه سنگین با عبور از سطح شهر و مناطق مسکونی مخاطرات بسیاری را برای شهروندان رقم می زنند و با سر و صدای زیاد آرامش را نیز از شهروندان سلب می کنند.

علیرضا محمدی از مسوولان گناباد و استان خراسان رضوی خواست احداث کمربندی را در اولویت اقدامات خود قرار دهند و با تامین اعتبار موجب سرعت بخشی در اجرای آن شوند.

وی ادامه داد: سالانه تعداد زیادی طرح در گناباد اجرا می شود ولی با وجود مشکلات متعدد شهروندان طرح مهمی مانند کمربندی همچنان بلاتکلیف باقی مانده است.

وجود املاک معارض و گرانی زمین

رییس شورای اسلامی شهر گناباد هم به خبرنگار ایرنا گفت: اجرای طرح احداث کمربندی به عنوان ضرورت توسعه و عمران شهری با تنگناهای متعددی طی سنوات گذشته دست به گریبان بوده است.

سید حسین پور هاشمی با اشاره به تهیه طرح کمربندی گناباد طی سالهای گذشته افزود: این طرح به طول ۲۲ کیلومتر از زیرگذر امام رضا (ع) شروع و با عبور از پشت دانشگاه پیام نور به جاده کاخک و کلات می رسد و در ادامه به سمت فردوس و استان خراسان جنوبی استمرار می یابد.

وی ادامه داد: طراحی مرحله نخست کمربندی گناباد حد فاصل میدان امام رضا (ع) و بلوار انقلاب و میدان بجستان انجام شده و ۳۰ درصد تملک تعدادی از زمینها در انتهای محدوده شهری و منتهی به روستای قنبرآباد انجام شده اما به دلیل وجود ۷۰ درصد معارض و تعدادی املاک و زمینهای کشاورزی و خرده مالکان در طول مسیر این مساله با کندی مواجه شده است به طوری که در طول سالهای گذشته ارزش این زمینها افزایش یافته و به تبع آن، اعتبار بیشتری برای تملک آنها نیاز است.

رییس شورای اسلامی شهر گناباد گفت: حتی شهرداری قبول کرده که به ازای تملک زمینهای محدوده اجرای این طرح در دیگر نقاط شهر، زمین در اختیار مالکانشان قرار دهد و یا آنان را مشمول معافیت عوارض قرار دهد.

پور هاشمی افزود: مشاور و پیمانکار قبلی اجرای این طرح بسیار ضعیف عمل کرد از این رو با برگزاری مناقصه جدید، مشاور جدید انتخاب شد.

وی ادامه داد: با بهره برداری مرحله نخست این کمربندی به طول دو هزار و ۱۰۰ متر علاوه بر هدایت وسایل نقلیه سنگین به خارج شهر بخش زیادی از مشکلات کاهش می یابد.

رییس شورای اسلامی شهر گناباد گفت: برای اجرای مرحله نخست طرح احداث کمربندی گناباد حدفاصل زیر گذر امام رضا (ع) تا جاده بجستان حداقل ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است و  توجه بیشتر مسوولان را می طلبد.

کمبود اعتبار 

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار گناباد هم گفت: با توجه به مشکلات تردد وسایل نقلیه سنگین از داخل شهر گناباد، سرعت بخشی در اجرای طرح کمربندی این شهر بسیار مهم است و از سنوات گذشته مورد توجه مسوولان قرار دارد ولی به دلیل مسایل و مشکلاتی مانند کمبود اعتبار با کندی مواجه شده که از طریق مسوولان استانی و شورای هماهنگی ترافیک استان در دست پیگیری است.

احمد سفری افزود: هر گونه اقدام در این زمینه نیازمند تهیه و تدوین طرح اجرایی است و شهرداری گناباد از چندی قبل قرار بود طرحی در این زمینه انجام دهد ولی تاکنون اقدامی انجام نداده است.

فرماندار گناباد هم در این خصوص گفت: طرح ساخت کمربندی این شهر با گذشت ۲۰ سال از آغاز به دلیل مشکلات مختلف از جمله کمبود اعتبار همچنان معطل مانده است.

حامد قربانی افزود: وجود برخی اراضی کشاورزی و آزادسازی حریم از مشکلات مهم اجرای این طرح است و عرض پیش بینی شده هم جوابگوی نیاز نیست و باید افزایش یابد.

وی ادامه داد: با گذشت ۲۰ سال به جز تملک پنج کیلومتر زمین، اقدام خاصی برای اجرای این طرح صورت نگرفته است.

فرماندار گناباد گفت: نبود کمربندی در شهر گناباد موجب نارضایتی و مشکلات اجتماعی برای شهروندان شده است چون به علت نبود کمربندی وسایل نقلیه سنگین عبوری به ناچار مجبور به عبور از خیابان‌ شهدا و بلوارهای عدالت و فرمانداری گناباد به سمت جاده اصلی هستند که این مساله مشکلات متعددی همچون آلودگی صوتی، ترافیکی و زیست محیطی به همراه داشته است.

قربانی افزود: اجرا و تکمیل کمربندی گناباد نیازمند ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار است.

یادآور می شود با وجود اهمیت استفاده از نقطه نظرات مهران حسین زاده شهردار گناباد برای تکمیل این گزارش، پیگیریهای متعدد خبرنگار ایرنا برای استفاده از نقطه نظرات وی نتیجه ای به دنبال نداشت.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد